Nicolet Rec. Dept. District Free Throw Contest Results

Feb. 24, 2014

On Saturday, February 22, 2014, the Nicolet Recreation Department held the annual District Free Throw Contest at Nicolet High School. A record 113, 3rd - 8th graders participated. Here is the complete list of winners.

3rd Grade Girls
1st Place - Leah Soyke, Maple Dale (14)
2nd Place - Amelia Ansay, Maple Dale
3rd Place - Mallory DeLuca, Parkway
4th Place Marissa Tucker, Parkway

3rd Grade Boys
1st Place - Olivier Imbert, Maple Dale (18)
2nd Place - Brendan Ryan, Parkway
3rd Place - Devon Mehta, Maple Dale
3rd Place - Ryan Tan, Maple Dale
3rd Place - Aiden Kuether, St. Eugene

4th Grade Girls
1st Place - MacKenzie Barnes, Glen Hills (16)
2nd Place - Simran Kindloskar, Glen Hills
2nd Place - Clare Donohue, Maple Dale
2nd Place - CC Harding, Maple Dale
2nd Place - Ophelia Mediola, Maple Dale

4th Grade Boys
1st Place - Caleb Boppre, St. John (16)
2nd Place - Josh Hodges, Glen Hills
2nd Place - Jamari Julien, Maple Dale
2nd Place - Zachary Timm, Maple Dale

5th Grade Girls
1st Place - Hannah Pricket, Glen Hills (15)
2nd Place - Sydney Matthews, Bayside
3rd Place - Brianna Hintz, Glen Hills
3rd Place - Ivy Hunt, Maple Dale

5th Grade Boys
1st Place - Isaiah Collins, Glen Hills (19)
2nd Place - Jacob Barger, Maple Dale
3rd Place - Matthew Hintz, Glen Hills
3rd Place - Jameson Junge, Bayside

6th Grade Girls
1st Place - Casey O'Hare, Maple Dale (21)
2nd Place - Kai Penoske, Maple Dale
3rd Place - Kayla Bates, Maple Dale
4th Place - Campbell Pope, Maple Dale

6th Grade Boys
1st Place - Daniel Moser, Bayside (20)
2nd Place - Tylor Valentine, Maple Dale
3rd Place - Shane Donohue, Maple Dale
3rd Place - Meeland Doroodchi, Maple Dale

7th Grade Girls
1st Place - Claudia Schneider, Bayside (19)
2nd Place - Jaya Williams, Glen Hills
3rd Place - Jess Kyzer, Glen Hills
4th Place - Juanita James, Glen Hills
4th Place - Taylor Hall, Bayside

7th Grade Boys
1st Place - Robert Behl, Bayside (22)
2nd Place - Teddy Wegehupt, Bayside
3rd Place - Sam Smulyan, Bayside
4th Place - Nick Cardinale, Maple Dale

8th Grade Girls
1st Place - Landry Elliot, Maple Dale (20)
2nd Place - Brianna Guember, St. John
2nd Place - Stephanie Smulyan, Bayside
4th Place - Iris Boparai, Maple Dale

8th Grade Boys
1st Place - Ken Matthews, Bayside (27)
2nd Place - Reggie Fleming, St. John
3rd Place - Patrick Smith, Glen Hills
4th Place - Bryce Krychowiak, Maple Dale
4th Place - Kamari Clayton, Bayside

This site uses Facebook comments to make it easier for you to contribute. If you see a comment you would like to flag for spam or abuse, click the "x" in the upper right of it. By posting, you agree to our Terms of Use.

Suburban News Roundup

E-mail Newsletter

Your link to the biggest stories in the suburbs delivered Thursday mornings.


Enter your e-mail address above and click "Sign Up Now!" to begin receiving your e-mail newsletter
Get the Newsletter!

Login or Register to manage all your newsletter preferences.

Community Watch

» Mequon officials continue to wrestle with Airbnb ordinance 2/12

» Whitefish Bay girls basketball team wins twice, gains momentum 2/12

» Brown Deer boys basketball team continues to roll and pass new tests 2/12

» North Shore athletes set their collegiate futures 2/12

» Victims in fatal Brown Deer crash identified Updated:  2/12

» Milwaukee man fatally injured in Brown Deer crash 2/11

» Wrong-way driver dies in hospital after three-car accident 2/11

» Update: 20-year-old woman released from hospital after car crash that killed 2 other women 2/11

» What residents in Southeast Wisconsin need to know to prevent the spread of Zika virus Updated:  2/11

» Shorewood girls basketball team closing in on third straight Woodland title 2/10

» Homestead's Millard to be inducted into WBCA Hall 2/10

» Whitefish Bay boys basketball team stays in NSC race with rally past Nicolet 2/10

» Shorewood boys swimming team uses depth to win fourth league title 2/10

» SPORTS SHORTS: Feb. 11 2/10

» Mequon council votes down subdivision proposal at Oldenburg Farm 2/10

» Germantown boys basketball team overpowers Whitefish Bay, 101-74 2/9

» Apartment building, assisted living center approved in Mequon 2/9

» Shorewood approves beekeeping ordinance 2/9

» St. Monica Parish hosts first "wine and art" winter social 2/8

» Updated rankings of area prep boys and girls basketball teams and players 2/8

» Whitefish Bay orchestra presents Music for Munchkins children's concert 2/8

» Cedarburg girls basketball team beats Homestead, ties for NSC lead 2/6

» Whitefish Bay boys basketball team rallies past Nicolet, 79-74 2/5

» Meet and greet the Mequon-Thiensville School Board candidates Feb. 10 2/5

» Video: DOT proposes 'Michigan left' intersection at Brown Deer, Green Bay roads Updated:  2/5

View All Posts Got a tip? Welcome rss

Advertisement

Advertisement

Election center 2016

Election overage from from the MyCommunityNow coverage area covering suburban Milwaukee County and the eastern half of Waukesha County.

Suburban Milwaukee election center 2016

Local Business Directory

CONNECT    

Advertisement