NOW:53217:USA01012
http://widgets.journalinteractive.com/cache/JIResponseCacher.ashx?duration=5&url=http%3A%2F%2Fdata.wp.myweather.net%2FeWxII%2F%3Fdata%3D*USA01012
63°
H 63° L 46°
Clear | 12MPH

Sports wraps: May 15

May 14, 2013

HOMESTEAD

BOYS TRACK

A low-key effort left the Highlanders second in the 14-school Menomonee Falls Ron Burling Invitational on May 7.

The meet, in conjunction with the Highlanders own Big Man Invitational, were the final tune-ups before the North Shore Conference Outdoor that was held Tuesday at Germantown. They now head to Cedarburg at 4 p.m. Monday for the WIAA regional meet.

The top four finishers in each event advance to the sectional to be held at Sussex Hamilton on May 23.

Homestead scored 66 points for its spot in the Burling Invite as defending state champion Brookfield East dominated the proceedings with 144.

A major highlight for Homestead was a victory and a state honor roll effort of one minute, 29.9 seconds by the 800-meter relay team of Brett Geschke, Nick Allen, Chris Mueller and Jay Schneider. Schneider also continued his fine season with a winning time of 11.28 in the 100 dash and a runner-up showing in the 200 (22.37).

Another victory was earned by Blake Leeson in the high jump (6-0) and he also claimed a second in the triple jump (42 feet-nine inches).

Other finishes of note included the following: 100: Geschke, fifth (11.62); 200: Geschke, fourth (22.85); 400: Dan Held, fourth (52.64); and 800: Evan Routhier, sixth (2:02.37).

Homestead's best finish at the Big Man was a 13th in the discus by John Marita (131-8). Sam Elsner of Portage won the event with an impressive toss of 181-5.

NORTH SHORE

CONFERENCE GOLF

The race to the top in North Shore Conference golf resembles nothing more so much as a squadron of ground squirrels scurrying to the top of their hole on a fairway when the rain starts coming down.

Heading into the last mini-meet on May 15, and then the league 18-hole finale on Friday at Washington County, Cedarburg holds a one-point lead (20.5 vs. 19.5) on Homestead with Germantown and Whitefish Bay tied for third. Four different teams have won the mini-meets, including Bay taking the most recent one on Monday at Fire Ridge.

"It's been competitive and interesting (to say the least)," Blue Dukes coach Frank Donadio said.

Bay turned in a 159 total in winning at Fire Ridge as Homestead was third (166) and Nicolet sixth (189).

The Blue Dukes were led by Pat Sicula and Jack Comiskey who carded 39 apiece while Aris Moulopoulos came in with a 40 and John Markwiese 41.

For Homestead, David Anderson set the pace with a 38 while Zach Shahrokhi (41) and Charlie Maleki (42) also helped out.

For Nicolet, sophomore Alex Braun turned in second straight 39 at a league mini-meet.

WOODLAND

CONFERENCE GOLF

Brown Deer was seventh and Shorewood eighth in a Woodland Conference mega mini-meet at the Broadlands on May 9.

The Falcons and the Greyhounds competed in the league 18-hole finale on Wednesday at Washington County.

Brown Deer turned in a nine-hole score of 175 in earning its spot while Shorewood carded a 181 as Greendale won with 153.

For Brown Deer, David Bach remained hot, taking second individually with a 37 while Drew Worth came in with a 42, Ryan Hudson 47 and Imani Stingley 49.

For Shorewood, Brian Morris came in with a 43, while Bobby Kohl, Cameron Duncan and James Wakley all had 46s.

NICOLET

GIRLS TRACK

Devon Peck was irritated with herself and the way she was throwing the shot at the Menomonee Falls Invitational on May 8.

So she got mad and there was something to be said about throwing mad, because the two-time state meet qualifier turned in a season best of 38 feet-51/2 inches to win the event by over a foot-and-a-half.

"And it was my last throw, too," she said. "I got mad at myself and I just pushed it out there. When it started to fly I knew that'd be a good one."

That win helped the Knights to a ninth-place finish in the 13-school event.

"The girls are starting to put things together here at the end," coach Chad Melotte said. We are still battling some nagging issues with some of our top girls but we should be good come post season meets.

I was very excited to see Devon throw a season's best and it just made sense since it was at the place where she threw her personal best last year at (WIAA) sectionals to qualify to state. She is setting herself up really well right now."

The Knights took part in the North Shore Conference meet on Tuesday at Germantown and now participate in WIAA regional competition at Cedarburg on Monday. The top four in each event advance to the sectional at Sussex Hamilton on May 23.

Peck is very pleased, too, as she added that she is throwing much farther at this point in the season than she was last year.

Nicolet scored 32 points for its spot as West Bend West won the meet with 1321/2.

Aside from Peck, the highlights for the Knights included two season best sprint relay finishes. The 400-meter team of freshman Brandilyn Robertson, junior Amara Saffold, junior Laura Bahn and junior Jnana Martin was fifth in 51.84 seconds and the 800 team of Robertson, junior Emma Keckeisen, Saffold and Martin claimed the same spot (1:48.43).

Martin was third in the 200 (26.24), Gwen Davis sixth in the pole vault (9-0) and Elexxus Welch was seventh in the triple jump (33-2).

WHITEFISH BAY

BOYS TRACK

Rhashad Gray took two firsts to lead the Blue Dukes to a strong third-place showing in the Richmond/Erickson Invitational at Wauwatosa East on May 7.

The meet was the regular season closer for the Blue Dukes, who took part in the North Shore Conference Outdoor meet on Tuesday and now participate in the WIAA regional meet at Cedarburg on Tuesday with qualifiers advancing to the sectional at Sussex Hamilton on May 23.

Bay scored 110 points for its spot in the Tosa meet as Marquette won the 10-school event with 134.

Gray won the 100-meter dash in 11.43 seconds, and got support in the event from runner-up Bryan Jordan (11.47). Gray also won the high jump with a best effort of six feet-three inches. Tommy Friesch also claimed the 400 with a personal best of 50.28, while the 400 relay team of Van Bassindale, Bryan Jordan, Adam Strehlow and Jaren Walker also claimed a victory in 45.06.

Other fine efforts came from Strehlow (third in the 110 high hurdles, 16.1 and second in the 300 intermediates 41.38); George Papajohn third in the 3,200 (10.12.97), Ben Wallace third in the pole vault (12-0), and the 1,600 relay team of Friesch, Gray, Max Loebl and Michael Herron (season best 3:30.95).

WHITEFISH BAY

GIRLS TRACK

On a chilly night, the Blue Dukes closed the regular season with a strong second in the Grafton Black Hawk Invitational on Friday.

Bay took part in the North Shore Conference Outdoor meet on Tuesday and like the boys head off to the WIAA regional meet on Monday.

The Blue Dukes scored 132 points for their spot in the Grafton meet as the hosts won with 1411/2.

Relays were big for Bay as victories went to the 400-meter relay team of Carina Schiro, Sarah McBride, Rachel Schmidt and Katie Delany (53.44); the 800 relay crew of Grace Murray, Anna Bednarczyk, Schmidt and Kaitlyn Jackson (1:49.07); and the 1,600 relay crew of Catie McBride, Bednarczyk, Annika Markham and Murray (season best 4:07.76).

Indivdual wins went to Lily Hayes in the pole vault (10-0) and Kaitlyn Jackson in the long jump (15-5).

Seconds were claimed by Jackson in the 100 dash (12.99) and Schiro in the long jump (15-0), while thirds were taken by Murray in the 100 (13.46), Hannah Lyons in the 800 (2:30.52), Kylee Kennedy in the 1,500 run (5;16.99), Olivia Barnes-Wackman in the 100 high hurdles (18.44), and Murray in the triple jump (32-2).

BROWN DEER

GIRLS TRACK

Junior Kyla Blackmon remained hot heading into the biggest meets of the year as she won both the 100- and 200-meter dashes in leading the Falcons to a sixth finish in the West Allis Hale Invite on Friday.

The Falcons hosted the Woodland Conference Outdoor on Monday (see separate story), and now look forward to WIAA Division 2 regional competition at Wisconsin Lutheran College on Monday.

The top four finishers in each event advance to the sectional at Whitewater on May 23.

The Falcons finished with 55 points for their spot in the Hale meet as DSHA won the 10-school event with 1531/2.

On a damp and cold night, Blackmon was clocked in 12.68 seconds in winning the 100 and then was timed in 26.43 in claiming the 200. She also helped the 800 relay team of Valerie Whiyee, Simone Sellers and Victoria Millet to a fourth-place showing of 1:53.07.

Other places of note included Ani Grafwallner second in the 3,200 (12:52.58), Sellers third in the 200 (28.09), Whiyee fourth in the triple jump (30-10), and Desiree Clark fifth in the shot put (31-81/2).

HOMESTEAD AND NICOLET SOFTBALL

For the second time this season, Nicolet downed the Highlanders, 10-3, on May 8.

A six-run fifth did the trick for the Knights as Jaclyn Clark had a triple and the Knights took advantage of seven Highlanders walks and three errors. Pitcher Amanda Mehl scattered seven hits with four strikeouts and two walks.

Rachel Wiedenhoeft had two hits for Homestead.

BROWN DEER

BOYS TRACK

Jake Schimenz showed his ready for another strong state meet run when he won both the 400- and 800-meter runs at the West Allis Hale Invitational on Friday.

Schimenz and the rest of the Falcons co-hosted the Woodland Conference Outdoor on Monday and now ready themselves for the WIAA D2 regional at Wisconsin Lutheran College on Monday.

Schimenz won the 400 by close to three seconds in 50.56 and then came back to claim the 800 by more than four seconds in 1:59.68. He also helped the 3,200 relay team that included Curtis Hogg, Todd Beadle and Desint McMurray take third in 9:13.15.

Other finishes of note included Nick Coleman third in the 300 intermediate hurdles (44.4), Michael Weedon third in the 3,200 (10:57.19), and Jack Wallisch fifth in the triple jump (38-3).

The Falcons scored 44 poiints to finish seventh in the 10-school field as New Berlin West won with 127.

NICOLET

BOYS TRACK

Randy Gryzbowski won the 800 meters to lead the Knights to a seventh-place finish in the Cedarburg True Team Invite on May 9.

The Knights took part in the North Shore Conference Outdoor on Tuesday and now looks forward to WIAA regional competition at Cedarburg on Monday. Qualifiers from there advance to the sectional at Sussex Hamilton on May 23.

Grzybowski was clocked in 2:03.67 for his victory in the 800.

Holase Howard was second in both the 100 dash (12.14) and the 300 intermediate hurdles (43.29).

Other good finishes by event included the following: 800: Greg Pigg, sixth (2:14.34); 1,600: Chris Welker, sixth (4:59.67); 3,200: Robert Dietz, sixth (10:48.05); 110 high hurdles: Zack Pagel, fifth (17.11); and 400 relay: Treland Jenkins, DeVante Coleman, DeAnte Coleman and Howard, third (46.13).

The meet scored everyone that was entered, hence the "True Team" name. Nicolet scored 638 points for its spot in the nine-team field as Port Washington won with 1,278.

SHOREWOOD

BOYS TRACK

With the Woodland Conference meet just around the corner, the Greyhounds took a low-key approach to their sixth-place finish in the Cedarburg True Team Invitational on May 9.

They took part in the league test on Monday (see separate story) and now will look forward to the WIAA D2 regional at Wisconsin Lutheran College on Monday with qualifiers heading to the sectional at Whitewater on May 23.

Taking firsts for Shorewood at the True Team meet were John Traudt in the 400 (53.15) and Taylor Dennis in the long jump (211/2) while seconds went to Daniel Vrobel in the 1,600 (4:50.93), Dennis in the triple jump (42-11), and the 1,600 relay team of Henry Fowler, Jake Woyak, James Douglas and OlajuwonCawthon (3:43.74).

Thirds were claimed by Jack Mauer in the 400 (54.82) and Max Gietzen in the high jump (5-61/4), while Robert Washington took fourths in the 100 dash (12.21) and the triple jump (39-10).

Shorewood scored 8291/2 points as Port Washington won with 1,278.

SHOREWOOD

GIRLS TRACK

As usual, the distance runners led the way for the Greyhounds in the Cedarburg True Team meet Friday.

The Greyhounds, who took part in the Woodland Conference meet on Monday (see separate article) and who will now join the boys in the regional meet at Wisconsin Lutheran College on Monday were led at the True Team meet by a third-place finish from the 3,200 relay team of Haley and Morgan Florsheim, Haley Holan and Olivia Wycklendt (10:36.93).

Other finishes of note included Lauren Thomas, eighth in the 100 dash (13.91), Grace Corry eighth in the 3,200 (14.10.9), and a sixth from the 800 relay team of Brianna Webb, Emily Ryan, Aryanna Mitchell and Siera Gardner (1:58.12).

— Steven L. Tietz

This site uses Facebook comments to make it easier for you to contribute. If you see a comment you would like to flag for spam or abuse, click the "x" in the upper right of it. By posting, you agree to our Terms of Use.

Suburban News Roundup

E-mail Newsletter

Your link to the biggest stories in the suburbs delivered Thursday mornings.


Enter your e-mail address above and click "Sign Up Now!" to begin receiving your e-mail newsletter
Get the Newsletter!

Login or Register to manage all your newsletter preferences.
CONNECT    

Advertisement

Latest Photo Galleries